Alphabetical list of candidates

By request, here is an alphabetical list by surname of the 297 candidates in the 1998 Assembly election. Successful candidates (ie members of the Assembly) are marked in strong type with a link to their page on the Assembly's own web-site.

MEP refers to those who won seats in the June 1994 European election (Hume and Paisley - the third MEP, Nicholson, was not a candidate for the Assembly). All three were subsequently re-elected in the 1999 European election. The five unsuccessful candidates in 1999 (McLaughlin, Ervine, McCartney, Neeson and Anderson) had all been candidates in the Assembly election, and indeed all apart from Anderson were elected.

MP refers to those who won seats in the May 1997 Westminster election. If the constituency name is in bold, the candidate stood in the same constituency in both the 1997 Westminster election and the 1998 Assembly election. If they stood in a different constituency in 1997 and 1998, the 1997 constituency is prefixed with an ampersand (&).

* means that the candidate was elected in May 1996 to the Forum/Talks from the same constituency.
# means that the candidate was elected in May 1996 to the Forum/Talks from the party's regional (ie all of Northern Ireland) list of candidates.
| means that the candidate was elected in May 1996 to the Forum/Talks from a different constituency (ie Martin McGuinness).

Candidates who also won seats in the May 1997 local government elections are described as 'Cllr'.
Unsuccessful candidates in those elections are noted by a ©, which is meant to look like a copyright symbol - if it doesn't, please let me know.
The District Electoral Area is given in italics in each case.

Note: A number of candidates in the 1998 Assembly elections had been elected as MPs or councillors before 1997 but did not win seats in that year (and one had been an MEP from 1979 to 1989), and a great number were unsuccessful candidates in 1996 because of the unusual format of those elections. I am experimenting with noting those who were elected in previous province-wide elections (Europe; Westminster; 1982 Assembly, 1975 Constitutional Convention; 1973 Assembly; Stormont pre-1973), but I have no plans to include previous or subsequent performance in district council elections apart from 1997, or details of unsuccessful candidacy in higher level elections before 1997. This information can be deduced in one or two cases (the 1995 North Down by-election; the 1994 European election) from other pages on this site. Let me know what other information would be useful, or how the presentation could be improved. Several candidates - Mallon, McAughtrey, Brid Rodgers - had been members of the Irish Senate though none (I think) had ever been TDs, and none (I am not quite sure about McAughtrey) were Senators at the time of the election.

Changes of party are noted only if a candidate's party affiliation in 1998 was different to their affiliation when they previously won an election, or in the case of successful Assembly candidates. (I am aware of a few unsuccessful candidates who have changed allegiance since - Bleakes has left the Conservative Party; McCaughan joined Alliance - but it is quite impossible to keep a systematic tally.)


A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Mc | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z


A

Cllr David Adams (UDP) South Belfast (Lisburn Town North)

*Gerry Adams MP (SF) West Belfast

MP for West Belfast 1983-92, 1997-; elected to 1982-6 Assembly for West Belfast.

Ken Adams (Labour) Foyle Derry: Waterside)

Cllr Ian Adamson (UUP) East Belfast (Belfast: Victoria)

Cllr Fraser Agnew (Ind U - now UUAP) North Belfast (Newtownabbey: University)

Elected to 1982-6 Assembly for South Antrim as UUP candidate.

*Lord (John) Alderdice (Alliance) East Belfast

Lord Alderdice has his own web-site.

Jack Allen (UUP) Foyle

Elected to 1982-6 Assembly for Londonderry.

Mary Allen (Ind) Newry/Armagh

Cllr Ruth Allen (DUP) Upper Bann (Craigavon: Lurgan)

James Anderson (Nat Law) South BelfastBelfast: Laganbank)

Cllr Pauline Armitage (UUP) East Londonderry (Coleraine: Skerries)

Cllr Billy Armstrong (UUP) Mid Ulster (Cookstown: Ballinderry)

Billy Armstrong has his own web-site.

Cllr Alex Attwood (SDLP) West Belfast (Belfast: Upper Falls)

B

Vanessa Baird-Gunning (Labour) North Down

Cllr John Beattie (Ind U - NB was UUP in 1997) Strangford (Castlereagh South)

Thomas Beattie (Conservative) Strangford

Roy Beggs Jr (UUP) East Antrim

Roy Beggs has his own web-site.

Joe Bell (WP) East Belfast Belfast: Pottinger)

Cllr Billy Bell (UUP) Lagan Valley (Lisburn: Dunmurry Cross)

Elected to the Constitutional Convention in 1975 from North Belfast, and to the 1982-6 Assembly from South Antrim.

#Cllr Eileen Bell (Alliance) North Down &Foyle (North Down: Bangor West)

*Cllr Thomas Benson (UUP) Strangford (Ards East)

Benson died in December 2000. His place was filled by Tom Hamilton.

Paul Berry (DUP) Newry/Armagh

Esmond Birnie (UUP) South Belfast

Boyd Black (Labour) South Belfast

Kevin Blair (Nat Law) North Belfast

Cllr William Bleakes (Conservative) Lagan Valley (Lisburn: Downshire)

Elected to 1982-6 Assembly from North Down as a UUP candidate.

David Bleakley (Labour) East Belfast

Stormont MP for Belfast (Victoria) 1958-65; elected to 1973 Assembly and 1975 Constitutional Convention from East Belfast (as an NILP candidate in all cases).

Norman Boyd (UKUP - now NIUP) South Antrim (© Newtownabbey: Macedon)

Yvonne Boyle (Alliance) Mid Ulster &East Londonderry (© Coleraine Central)

Cllr Patrick "P.J." Bradley (SDLP) South Down (Newry and Mourne: Crotlieve)

P.J. Bradley has his own web-site.

Donn Brennan (Nat Law) Foyle

Cllr James Brown (Ind U) East Antrim (Carrickfergus: Kilroot)

*Cllr David Browne (UUP) North Belfast (Belfast: Castle)

Cllr Tommy Burns (SDLP) South Antrim (Antrim South East)

Cllr Paul Butler (SF) Lagan Valley (Lisburn: Dunmurry Cross)

*Cllr Joe Byrne (SDLP) West Tyrone (Omagh: Mid-Tyrone)

Joe Byrne has his own web-site.

Cllr Mel Byrne (SDLP) Upper Bann (Banbridge Town)

C

Joe Cahill (SF) North Antrim

Mary Cahillane (Soc) West Belfast

*Cllr Cecil Calvert (DUP) Lagan Valley (Lisburn: Killultagh)

Annie Campbell (NIWC) Lagan Valley &South Belfast Belfast: Laganbank)

*David Campbell (UUP) Lagan Valley

*Cllr Gregory Campbell (DUP) East Londonderry (Derry: Waterside)

Elected to 1982-6 Assembly from Londonderry.

Patricia Campbell (UUP) North Antrim

Cllr Anne Carr (NIWC) South Down (Down: Newcastle)

*Cllr Hugh Carr (SDLP) South Down (Newry and Mourne: Crotlieve)

*Cllr Mervyn Carrick (DUP) Upper Bann (Craigavon: Portadown)

Joan Carson (UUP) Fermanagh/South Tyrone

Christopher Carter (Ulster's Independent Voice) North Down

Colm Cavanagh (Alliance) Foyle

Cllr Alan Chambers (Ulster Independence) North Down (North Down: Ballyholme and Groomsport)

Cllr Myreve Chambers (DUP) South Belfast (Castlereagh South)

*Cllr Jim Clarke (UUP) South Belfast (Belfast: Laganbank)

#Cllr Seamus Close (Alliance) Lagan Valley (Lisburn Town South)

Elected to 1982-6 Assembly from South Antrim

*Cllr Wilson Clyde (DUP) South Antrim (Antrim North West)

Cllr Fred Cobain (UUP) North Belfast (Belfast: Court)

David Collins (Nat Law) East Belfast Belfast: Pottinger)

John Collins (Nat Law) Lagan Valley

Stephen Cooper ((UKUP)) North Belfast

Joan Cosgrove (NIWC) South Antrim (© Ballymoney: Bushvale)

*Cllr Rev Robert Coulter (UUP) North Antrim (Ballymena: Bannside)

Cllr Annie Courtney (SDLP) Foyle (Derry Rural)

Although unsuccessful in the Assembly election in June 1998, Courtney became a member after the resignation of John Hume in 2000.

Marie Crawley (NIWC) Fermanagh/South Tyrone

Anne-Marie Cunningham (Alliance) South Down Newry and Mourne: The Mournes)

#Malachi Curran (Labour) South Down

Cllr Stewart Currie (PUP) North Down (North Down: Abbey)

Niall Cusack (Labour) South Belfast

D

Cllr John Dallat (SDLP) East Londonderry (Coleraine: Bann)

Mary Daly (Nat Law) Mid Ulster &West Belfast

Thomas Dalzell-Sheridan (UKUP) West Belfast

*Cllr Ivan Davis (UUP) Lagan Valley (Lisburn Town South)

Elected to 1982-6 Assembly from South Antrim as DUP candidate.

Bairbre De Brun (SF) West Belfast

Stuart Deignan (DUP) South Antrim Lisburn Town South)

Cllr Barbara Dempsey (Alliance) East Londonderry (Coleraine Skerries)

Seamus Devine (SF) West Tyrone

Terence Dick (Conservative) East Antrim

Cllr Stewart Dickson (Alliance) East Antrim (Carrickfergus: Knockagh Monument)

Cllr Grant Dillon (UKUP) South Belfast (Castlereagh Central)

Jim Dixon (UKUP) Fermanagh/South Tyrone

Wiliam Dixon (Ind U) South Belfast

*Cllr Nigel Dodds (DUP) North Belfast (Belfast: Castle)

*Cllr Arthur Doherty (SDLP) East Londonderry (Limavady Bellarena)

#Pat Doherty (SF) West Tyrone

Lesley Donaldson (Conservative) East Belfast Belfast: Victoria)

Francie Donnelly (WP) Mid Ulster (© Magherafelt: Sperrin)

Steven Doran (WP) North Belfast Belfast: Oldpark)

Cllr Boyd Douglas (Ind U - now UUAP - NB was UUP in 1997) East Londonderry (Limavady: Benbradagh)

Boyd Douglas has a web-page which has not been updated since before the 1998 election.

Cllr Jayne Dunlop (Alliance) North Antrim (Ballymena North)

*Cllr Mark Durkan (SDLP) Foyle (Derry Northland)

E

Peter Emerson (Green) North Belfast Belfast: Oldpark)

*Cllr (Sir) Reg Empey (UUP) East Belfast (Belfast: Pottinger)

Elected to 1975 Constitutional Convention from East Belfast as a Vanguard candidate (subsequently UUUP).

*Cllr David Ervine (PUP) East Belfast &South Belfast (Belfast: Pottinger)

Alan Evans (Lab - NB was Community Labour in 1997) Upper Bann Craigavon Central)

David Evans (Nat Law) Newry/Armagh

F

Marietta Farrell (SDLP) North Down Newry and Mourne: Crotlieve)

*Sean Farren (SDLP) North Antrim

Elected to 1982-6 Assembly from North Antrim.
Sean Farren has his own web-site

Cllr Stephen Farry (Alliance) Fermanagh/South Tyrone (North Down: Abbey)

Kate Fearon (NIWC) Newry/Armagh

Cllr John Fee (SDLP) Newry/Armagh (Newry and Mourne: Slieve Gullion)

Leonard Fee (Conservative) North Down

*Cllr Frank Feeley (SDLP) Newry/Armagh (Newry and Mourne: Newry Town)

Elected to 1973 Assembly, 1975 Constitutional Convention and 1982-6 Assembly from South Down.

Cllr Michael Ferguson (SF) West Belfast (Lisburn: Dunmurry Cross)

Margaret Ferris (DUP) West Belfast

Cllr Lynn Fleming (SF) Foyle (Derry: Waterside)

Cllr David Ford (Alliance) South Antrim (Antrim South East)

David Ford has his own web-site.

*Cllr Sam Foster (UUP) Fermanagh/South Tyrone (Fermanagh: Enniskillen)

William Fraser (Ulster Independence) Newry/Armagh

Oliver Frawley (Labour) South Antrim

Tom French (WP) Upper Bann Craigavon: Loughside)

Andrew Frew (Green) Strangford Belfast: Laganbank)

G

*Cllr Tommy Gallagher (SDLP) Fermanagh/South Tyrone (Fermanagh: Erne North)

Tommy Gallagher has his own web-site.

*Cllr Sam Gardiner (UUP) Upper Bann (Craigavon: Lurgan)

*Cllr Oliver Gibson (DUP) West Tyrone (Omagh Town)

Michelle Gildernew (SF) Fermanagh/South Tyrone (© Dungannon: Blackwater)

Simeon Gillan (Nat Law) Fermanagh/South Tyrone

David Gilmour (PUP - NB may have been Ind in 1997) East Londonderry (© Coleraine East)

Robert Girvan (UDP) East Belfast Belfast: Pottinger)

Cllr Richard Good (Alliance) East Belfast (North Down: Holywood)

#Sir John Gorman (UUP) North Down

Cllr Ann Gormley (Alliance) West Tyrone (Omagh Town)

Alan Graham (DUP) North Down (© North Down: Bangor West)

George Graham (Ind U) South Down

Elected to 1982-6 Assembly from South Down as a UUP candidate.

Cllr William Greer (PUP) East Antrim (Newtownabbey: University)

Andrea Gribben (Nat Law) North Down Belfast Castle)

Brian Gurney (PUP) Foyle

H

Cllr Tom Hamilton (UUP) Strangford (Ards: Newtownards Town)

Although unsuccessful in the Assembly election in June 1998, Hamilton became a member in January 2001 after the death of Tom Benson in December 2000.

Cllr Carmel Hanna (SDLP) South Belfast (Belfast: Balmoral)

Norman Hanna (UUP) South Down

Brian Hanvey (SDLP) Strangford

Cllr Denis Haughey (SDLP) Mid Ulster (Cookstown Central)

Elected to 1982-6 Assembly from Mid-Ulster

Cllr William Hay (DUP) Foyle (Derry Rural)

Cllr Sean Hayes (SF) South Belfast (Belfast: Laganbank)

*Dr Joe Hendron (SDLP) West Belfast

MP for West Belfast 1987-92; elected to 1975 Constitutional Convention and 1982-6 Assembly from West Belfast.

Cllr David Hilditch (DUP) East Antrim (Carrickfergus Castle)

Cllr Ken Hull (UUP) Lagan Valley (Lisburn: Downshire)

*John Hume MP MEP (SDLP) Foyle

MEP since 1979; MP for Foyle since 1983; Stormont MP for Londonderry (Foyle), 1969-73; elected to 1973 Assembly, 1975 Constitutional Convention and 1982-6 Assembly from Londonderry. First elected in 1969 as an independent candidate; joined SDLP when it was formed in 1970.
John Hume has his own web-site.
Hume resigned from the Assembly in September 2000; his place was taken by Annie Courtney.

*John Hunter (UUP) South Antrim

*Cllr Derek Hussey (UUP) West Tyrone (Strabane Derg)

Cllr Billy Hutchinson (PUP) North Belfast (Belfast: Oldpark)

Harry Hutchinson (Pro-Agreement Socialist - NB was Labour in 1997)) Mid Ulster (© Magherafelt Town)

Roger Hutchinson (UKUP - subsequently NIUP and Ind U, now DUP) East Antrim

Cllr Davy Hyland (SF) Newry/Armagh (Newry and Mourne: Newry Town)

I

J

Cllr Tommy Jeffers (DUP) Strangford (Castlereagh East)

Cllr Bert Johnston (DUP) Fermanagh/South Tyrone (Fermanagh: Erne North)

Ricky Johnston (PUP) Strangford

Robert Johnstone (Nat Law) West Tyrone

Peter Jones (SDLP) East Belfast

*Cllr John Junkin (UUP) Mid Ulster (Magherafelt: Moyola)

K

Cllr Gardiner Kane (DUP) North Antrim (Moyle: Ballycastle)

*Gerry Kelly (SF) North Belfast

Cllr John Kelly (SF) Mid Ulster (Magherafelt: Sperrin)

*Cllr Danny Kennedy (UUP) Newry/Armagh (Newry and Mourne: The Fews)

Michael Kennedy (Nat Law) West Belfast

Cllr Bertie Kerr (UUP) Fermanagh/South Tyrone (Fermanagh: Erne North)

Cllr Tommy Kirkham (UDP) East Antrim (Newtownabbey: Macedon)

L

John Lawrence (Energy 106 Party) East Belfast

James Leslie (UUP) North Antrim

Patricia Lewsley (SDLP) Lagan Valley &East Belfast Belfast: Upper Falls)

Tom Lindsay (UDP) North Down

Roger Lomas (Conservative) South Belfast

John Lowry (WP) West Belfast Belfast: Lower Falls)

Paddy Lynn (WP) South Belfast Belfast: Laganbank)

Jack Lyons (Nat Law) Upper Bann

Mc

Maurice McAllister (UDP) North Antrim

*Cllr St Clair McAlister (DUP) North Down (Ards East)

Sam McAughtry (Labour) North Belfast

Cllr Chrissy McAuley (SF) East Antrim (Belfast: Upper Falls)

*Cllr Steve McBride (Alliance) South Belfast (Belfast: Laganbank)

Cllr Malachy McCamphill (SDLP) North Antrim (Ballymoney: Bann Valley)

Maura McCann (Nat Law) East Londonderry &East Antrim

Cllr James McCarry (SF) North Antrim (Moyle: The Glens)

Cllr Danny McCarthy (SDLP) Strangford (Ards Peninsula)

Frances McCarthy (WP) Lagan Valley Lisburn: Dunmury Cross)

*Cllr Kieran McCarthy (Alliance) Strangford (Ards Peninsula)

*Robert McCartney MP (UKUP) North Down

MP for North Down since 1995 by-election. Elected to 1982-6 Assembly from North Down as a UUP candidate.

Cllr Chris McCaughan (Ind) North Antrim (Moyle: Ballycastle)

Cllr David McClarty (UUP) East Londonderry (Coleraine Central)

*Cllr Donovan McClelland (SDLP) South Antrim (Antrim North West)

Kenny McClinton (UI) Upper Bann

*Cllr Rev William McCrea (DUP) Mid Ulster (Magherafelt Town)

MP for Mid-Ulster, 1983-97; elected to 1982-6 Assembly from Mid-Ulster.

*Cllr Alasdair McDonnell (SDLP) South Belfast (Belfast: Laganbank)

Cllr Pat McDonnell (SDLP) West Tyrone (Omagh: West Tyrone)

*Barry McElduff (SF) West Tyrone

*Alan McFarland (UUP) North Down

Cllr Chris McGimpsey (UUP) West Belfast (Belfast: Court)

Cllr Michael McGimpsey (UUP) South Belfast (Belfast: Laganbank)

*Cllr Patsy McGlone (SDLP) Mid Ulster (Cookstown: Ballinderry)

*Cllr Paddy McGowan (Ind Community - NB was SDLP in 1996 and 1997) West Tyrone (Omagh Town)

*Eddie McGrady MP (SDLP) South Down

MP for South Down since 1987; elected to 1973 Assembly, 1975 Constitutional Convention, and 1982-6 Assembly from South Down.
Eddie McGrady has his own web-site.

Cllr Paddy McGreevy (SF) Strangford (Down: Downpatrick)

Dan McGuinness (Alliance) West Belfast Belfast: Upper Falls)

|Martin McGuinness MP (SF) Mid Ulster

*Cllr Gerry McHugh (SF) Fermanagh/South Tyrone (Fermanagh: Enniskillen)

John McIlhenny (SF) East Londonderry

Martina McIlkenny (SF) North Belfast

*Cllr Jack McKee (DUP) East Antrim (Larne Town)

Elected to 1982-6 Assembly from North Antrim.

Peter MacKenzie (Green) Foyle

James Barr McKissock (Nat Law) East Antrim

Cllr Johnny McLaughlin (Pro-Agreement Socialist - NB was Lab in 1997) West Tyrone (Omagh Town)

*Cllr Mitchel McLaughlin (SF) Foyle (Derry Cityside)

Cllr Paul McLean (DUP) Mid Ulster (Magherafelt Town)

Cllr Eugene McMenamin (SDLP) West Tyrone (Strabane Mourne)

#Cllr Gary McMichael (UDP) Lagan Valley (Lisburn Town South)

Cllr Oliver McMullan (Ind Nationalist) North Antrim (Moyle: The Glens)

Cllr Blakely McNally (UDP) Strangford (Castlereagh East)

*Cllr Pat McNamee (SF) Newry/Armagh (Newry and Mourne: Slieve Gullion)

Cllr David McNarry (UUP) Strangford (Ards West)

Cllr Robert McPherson (UUP) East Londonderry (Coleraine East)

Frank McQuaid (Alliance) Upper Bann Banbridge Town)

#Monica McWilliams (NIWC) South Belfast

M

Cllr Wilbert Magill (Ind U) Strangford (Ards: Newtownards Town)

*Cllr Alban Maginness (SDLP) North Belfast (Belfast: Castle)

*Seamus Mallon MP (SDLP) Newry/Armagh

MP for Newry and Armagh since 1986. Elected to 1973 Assembly, 1975 Constitutional Convention, and 1982-6 Assembly (though disqualified from the latter in 1983).

*Cllr Alex Maskey (SF) West Belfast (Belfast: Upper Falls)

Cllr Robert Lindsay Mason (Pro-Agreement Independent) East Antrim (Larne Town)

Martin Meehan (SF) South Antrim

*Cllr Francie Molloy (SF) Mid Ulster (Dungannon: Torrent)

Cllr Martin Morgan (SDLP) North Belfast (Belfast: Oldpark)

Jane Morrice (NIWC) North Down

*Cllr Maurice Morrow (DUP) Fermanagh/South Tyrone (Dungannon Town)

Olive Mullen (SDLP) Fermanagh/South Tyrone

Sarah Mullins (Nat Law) Strangford

Thomas Mullins (Nat Law) South Down &North Down Belfast: Victoria)

Conor Murphy (SF) Newry/Armagh

*Cllr Mick Murphy (SF) South Down (Newry and Mourne: Crotlieve)

Cllr Francie Murray (SF) Upper Bann (Craigavon Central)

N

Cllr Mark Neale (UUP) Upper Bann (Craigavon: Portadown)

*Cllr Sean Neeson (Alliance) East Antrim (Carrickfergus Castle)

Elected to 1982-6 Assembly from North Antrim.

Cllr Mary Nelis (SF) Foyle (Derry Northland)

David Nelson (UDP) East Londonderry

*Dermot Nesbitt (UUP) South Down

Cllr John Norris (DUP) East Belfast (Craigavon Central)

O

Cllr Danny O'Connor (SDLP) East Antrim (Larne Coast Road)

Danny O'Connor has his own web-site.

Pat O'Connor (Ind Lab - NB was Lab in 1997) South Down (© Down: Downpatrick)

Joe O'Donnell (SF) East Belfast

Garret O'Fachtna (SF) South Down &Strangford

Dara O'Hagan (SF) Upper Bann

Desmond O'Hagan (WP) South Down (© Down: Downpatrick)

Cllr Gearoid O hEara (SF) Foyle (Derry: Shantallow)

Laurence O'Kane (Community and Environmental Conservation Campaign) West Tyrone

Cllr Malachy O'Kane (SF) East Londonderry (Limavady Benbradagh)

Cllr Eamon O'Neill (SDLP) South Down (Down: Newcastle)

Agnes Orr (Ind Community Candidate) Strangford (© Ards: Newtownards Town)

Cllr Peter Osborne (Alliance) Strangford (Castlereagh East)

Tommy Owens (WP) West Tyrone (© Omagh: West Tyrone)

P

*Rev Ian Paisley MP MEP (DUP) North Antrim

MEP since 1979; MP for North Antrim since 1970; Stormont MP for Bannside, 1970-73; elected to 1973 Assembly, 1975 Constitutional Convention, and 1982-6 Assembly from North Antrim. Elected as Protestant Unionist in 1970 (both Stormont and Westminster). Founded DUP in 1971.
Ia Paisley has his own web-site.

*Ian Paisley Jr (DUP) North Antrim

Thomas Palmer (Ind) North Antrim (© Moyle: Giants Causeway)

Alastair Patterson (UUP) West Tyrone

*Cllr Edwin Poots (DUP) Lagan Valley (Lisburn: Downshire)

Dawn Purvis (PUP) East Belfast

Ernie Purvis (PUP) South Belfast Belfast: Laganbank)

Q

Delores Quinn (Ind Nat Community Candidate) North Belfast

R

Cllr Sue Ramsey (SF) West Belfast (Lisburn: Dunmurry Cross)

Glyn Roberts (Alliance) North Belfast Belfast: Victoria)

Cllr George Robinson (DUP) East Londonderry (Limavady Town)

*Cllr Iris Robinson (DUP) Strangford

Cllr Ken Robinson (UUP) East Antrim (Newtownabbey: University)

Mark Robinson (DUP) South Belfast

*Cllr Peter Robinson MP (DUP) East Belfast (Castlereagh Central)

MP for East Belfast since 1979; elected to 1982-86 Assembly for East Belfast.

Cllr Elizabeth Roche (UKUP) North Down (North Down: Ballyholme and Groomsport)

Patrick Roche (UKUP - now NIUP) Lagan Valley

*Brid Rodgers (SDLP) Upper Bann

*Cllr Jim Rodgers (UUP) East Belfast (Belfast: Victoria)

Richard Rodgers (PUP) North Antrim

S

#Pearl Sagar (NIWC) East Belfast Belfast: Pottinger)

Cllr George Savage (UUP) Upper Bann (Craigavon: Lurgan)

*Cllr Jim Shannon (DUP) Strangford (Ards Peninsula)

Duncan Shipley-Dalton (UUP) South Antrim

Brian Silcock (Ind) Upper Bann

#Cllr Rev Eric Smyth (DUP) North Belfast (Belfast: Court)

#Cllr Hugh Smyth (PUP) West Belfast &South Antrim (Belfast: Court)

Elected to 1973 Assembly and 1975 Constitutional Convention from West Belfast as an Independent Unionist. Founded PUP in 1979.

Cllr Jim Speers (UUP) Newry/Armagh (Armagh: The Orchard)

Elected to 1982-6 Assembly in a 1983 by-election (caused by disqualification of Sťamus Mallon) from Armagh.

*May Steele (UUP) East Antrim (© Larne Town)

Jonathan Stewart (Labour) Strangford

George Stidolph (Nat Law) South Antrim

T

*John Taylor MP (subsequently Lord Kilclooney) (UUP) Strangford

MEP 1979-89; MP for Strangford since 1983; Stormont MP for South Tyrone, 1965-73; elected to 1973 Assembly from Fermanagh-South Tyrone; elected to 1975 Constitutional Convention and 1982-6 Assembly from North Down.

*Cllr John Tierney (SDLP) Foyle (Derry Northland)

Pat Treanor (SF) Fermanagh/South Tyrone

*David Trimble MP (UUP) Upper Bann

MP for Upper Bann since 1990; elected to 1975 Constitutional Convention from South Belfast as a Vanguard candidate. Joined UUP in 1978.

U

V

David Vance (UKUP) Upper Bann

Denny Vitty (UKUP ) East Belfast

Elected to 1982-6 Assembly from East Belfast as a DUP candidate.

W

Gavin Walker (Alliance) North Down (© North Down: Ballyholme and Groomsport)

Denis Watson (Ind U - then UUAP and possibly now DUP) Upper Bann

*Peter Weir (UUP - now DUP) North Down Belfast: Victoria)

Jim Wells (DUP) South Down

elected to 1982-6 Assembly from South Down.

Frederick Wharton (UKUP) South Down

Pete Whitcroft (Alliance) Newry/Armagh Newry and Mourne: Newry Town)

#John White (UDP) North Belfast

Ken Wilkinson (PUP) South Antrim

Cllr Brian Wilson (Ind) North Down (North Down: Bangor West)

#Cedric Wilson (UKUP - now NIUP) Strangford

Jim Wilson (UUP) South Antrim

Jim Wilson has his own web-site.
*Cllr Sammy Wilson (DUP) East Belfast (Belfast: Pottinger)

John Wright (Nat Law) North Antrim

Cllr William Wright (Ind U - was UUP in 1997) North Antrim (Ballymena North)

Elected to 1975 Constitutional Convention from North Antrim as a Vanguard candidate.

X

Y

Z


See also: Jim Riley's analysis of votes and seats in the 1998 Assembly election | 1998 Assembly

Results from 1996 to 2001 for each seat: East Belfast | North Belfast | South Belfast | West Belfast | East Antrim | North Antrim | South Antrim | North Down | South Down | Fermanagh and South Tyrone | Foyle | Lagan Valley | East Londonderry | Mid Ulster | Newry and Armagh | Strangford | West Tyrone | Upper Bann

Other sites based at ARK: ORB (Online Research Bank) | CAIN (Conflict Archive on the INternet) | Northern Ireland Life and Times Survey

Your comments, please! Send an email to me at nicholas.whyte@gmail.com.

Thanks to Rev Marilla Whitney for suggesting this page.

Nicholas Whyte, 6 January 1999; modified 29 April 2002.



The Author | What's New | Your Comments

Disclaimer:© Nicholas Whyte 1998-2004 Last Updated on Wednesday, 12-Jan-2005 12:12